КЭКЦ обратился в облсоветы с просьбой прекратить в заказниках охоты, демонтировать охотничьи вышки и наказать лесников за не выполнение Закона «О природно-заповедном фонде Украины»

Директор Киевского эколого-культурного центра Владимир Борейко обратился к председателям областных советов с просьбой , по примеру Днепропетровского облсовета  http://ecoethics.com.ua/dnepropetrovskiy-oblsovet-podklyuchilsya-k-vseukrainskoy-kampanii-protiv-ohotyi-v-obektah-prirodno-zapovednogo-fonda/, принять  решения о запрете охоты в обьектах ПЗФ и демонтировать в них охотничьи  вышки

                              

                                                                Голові обласної ради

Про необхідність заборони полювання на територіях природно-заповідного фонду

Величезну шкоду лісовій фауні наносить полювання, яке  в Україні за законом ведеться практично весь рік-9 місяців. Під час полювання відбувається забруднення води й ґрунту свинцем ( через мисливський свинцевий шрот). Свинцевий шрот  визнаний третім по значимості фактором загибелі водоплавного птаха. Створення мисливських господарств припускає будівництво доріг для мисливців, що фрагментує природні ділянки. Мисливці нерідко є винуватцями пожеж, засмічення  території, самовільних рубань, а також створюють фактор занепокоєння для диких тварин. Багато мисливців через незнання або через дозвільну цікавість  вбивають  червонокнижних тварин. На півдні України, за даними одеського орнітолога І.В. Щеголева, за сезон щорічно мисливцями знищується 500-700 особин червонокнижних тварин. Полювання руйнує статевовікову структуру  стад диких тварин і зграй птахів, сприяє «селекції навпаки», тому що знищуються кращі особини. Кабани, яких годують  мисливці  у величезних кількостях,  знищують співтовариства рідких рослин.  Мисливці часто розорюють у заказниках   луги або степові ділянки під посадку  кормових трав, чим знищують останні місця проживання рідких рослин і комах. Значна шкода наносить полювання й лісу. Під час полювання, особливо облавного, значна кількість куль і картечі попадає не у звіра, а в дерева, наносячи їм ушкодження. Ранки починають минати соком, туди поселяються грибки, мікроорганізми, дерево починає боліти, слабшає. І стає легким видобутком для короїдів. Розвитку спалахів короїда мисливці сприяють ще й у такий спосіб. В багатьох  мисливських господарствах головним видобутком є дикі копитні, які всіляко розводяться мисливцями. Уважається, що чим більше в лісі оленів, кабанів, козуль-тем краще, тому що можна більше продати ліцензій і одержати грошей. Тому вони їх годують за допомогою биотехнії (годівниць і солонців), залучаючи  диких тварин в мисливське господарство з інших місць. Однак величезна кількість ратичних  знищує  листяні породи дерев, залишаючи сосну і ялину, чим порушують природній баланс і різноманітність рослинності. У результаті в лісі більше залишається сосен і ялин, що сприяє спалаху короїда. Недавні спалахи короїда в Ровенській і Волинської областях -реакція природи на надмірну чисельність копитних у численних приватних мисливських господарствах цих областей.

Як нам удалося з’ясувати, лісгоспи не знають і не контролюють відстріл мисливськими господарствами дичини на власній території. Тобто мисливці надані самі собі й можуть  вбивати  тварин без якого-небудь державного контролю. Усе дане на відкуп приватним або громадським мисливським господарствам.

Особливо неприпустиме полювання в заказниках і інших об,єктах природно-заповідного фонду , створених для охорони природи. Через прес полювання вони не можуть виконувати свою роль рефугіумов або «острівців порятунку» для диких тварин. У той час, як на інших незаповіданих територіях широко здійснюється аматорське полювання, яке останнім часом придбале масовий некерований техногенно-винищувальний характер, заказники саме повинні виконувати роль таких «острівців порятунку», де дикі тварини можуть урятуватися від переслідувань мисливцями, відпочивати, виводити й виховувати потомство. Тим більше, що мисливські вгіддя в Україні займають близько 80 % її території, а заказники – усього 2, 3 %.  Наприклад, у  Макаровському районі Київської області є всього 4 заказника ( з 9 об’єктів ПЗФ, п’ять із яких-пам’ятники природи, що мають невелику площу) загальною площею 1330 га, що становить усього 3,5 % від лісів Макаровского району. А 96,5 %  займають в районі ліси, де іде полювання. Так де же сховатися звірям, якщо в цих заказниках теж іде полювання?  Замість порятунку тварин,  у заказниках побудована величезна кількість мисливських веж для облавного й індивідуального полювання, завдяки яким дикі тварини проціджуються під час облав як сіткою з маленьким вічком, не залишаючи кабанам і зайцям ніяких шансів на порятунок. У заказнику « Зубр» на Волині, створеного для охорони рідких зубрів, було більш 50 мисливських вишок для облавного полювання, у результаті чого страждали самі зубри від постійного стресу полювання.

Згідно Закону України « Про природно-заповідний фонд України»  полювання у всіх об’єктах ПЗФ- національних парках, регіональних ландшафтних парках, заказниках, пам’ятниках природи заборонено.  Однак, незважаючи на даний Закон,  у ряді об,єктов ПЗФ вашої області воно триває.У порушенні Закону  лісники не демонтують мисливські вежі в заказниках, за допомогою яких ведеться часто полювання.Так, у Київській області, незаконні мисливські вежі дотепер не демонтовані в заказниках  Цезарівський, Урочище Мутвицьке , Урочище В,язове, Черненський, Ржищівський, Катюжанський, заповідне  урочище Вепрове, у Харківській області- у  заказниках Дворубчине, Мурафський, Двурічанськом нацпарке й  регіональному ландшафтному парку Ізюмська лука, у Кіровоградській області-у заказнику Голоче, у Херсонській області-у заказнику Балка Великі Сірогози, у Львівській області-у національному парку « Північне Поділля» ( Золочівський  лісгосп та Руда-Колтівська сільрада).Багато обласних департаментів екології дотепер не закінчили  приведення положень  про заказники відповідно до чинного законодавства, забороняючи в них полювання. Це стосується   департаментів екології Полтавської, Одеської, Хмельницької, Чернівецької  та інших  областей.

У зв’язку із цим, Дніпропетровською обласною радою 16.03.2018 г. було прийнято спеціальне рішення « Про заборону полювання на територіях природно-заповідного  фонду» ( копію додаємо).

Просимо Вас доручити Вашої обласній депутатської екологічної комісії розробити для прийняття на сесії Вашої облради подібне  рішення,  доручивши в ньому також лісгоспам демонтувати мисливські вежі в об,єктах ПЗФ області, а також зобов’язавши обласний департамент екології внести зміни в положення про заказники й інші об,єкти  ПЗФ, заборонивши в них полювання.

Про вжиті заходи прошу повідомити.

З повагою, директор Київського еколого-культурного центру, Заслужений  природоохоронець  України

В.Борейко

Пресс-служба КЭКЦ

 

11.06.2018   Рубрики: Борьба за заповедность, Новости, Уничтожим охотничьи вышки в ПЗФ