Сучасні проблеми охорони зубра в Україні

Сучасні проблеми охорони зубра в Україні  На сьогоднішній день чисельність зубра в Україні залишається дуже низькою, а реальна чисельність окремих популяцій досі викликає питання. Тому казати про подолання кризи, яка спостерігалася на початок 2000-х, коли під приводом т.зв. “селекційного відстрілу” було винищено значну частину поголів’я, поки що рано.
444842_3 444842_2
Сучасні проблеми охорони зубра в Україні Чисельність зубрів у Європі та світі станом на 2012 р. Великий розголос мало вбивство 17 вінницьких зубрів в 2016 р., винних у якому досі не знайдено (див. тут). Але варто відзначити і ті позитивні ефекти, які спостерігаються наразі. Зокрема вдалося підвищити знання про зубра в українському суспільстві. Це зокрема вилилося в розвитку нового напрямку туризму на зубра. Започаткований в попередні роки він активно продовжився і в 2018 р. (див. Візит до карпатських зубрів, 2018). Поряд з цим, в 2017 р. кошти на підгодівлю зубрів виділили Сумська, Вінницька та Львівська обласні державні адміністрації. Матеріали про зубрів в 2017-18 рр. підготували Львівська та Вінницька обласні телекомпанії, а про зубрів на території Конотопського держлісгоспу знято навіть спеціальний фільм з циклу «Незвідана Україна». Водночас, на жаль, присутні і негативні тенденції. Дві області, на території яких перебувають вільні стада зубрів: Київська та Чернівецька відмовляються фінансувати з екологічних фондів заходи на охорону зубрів. Водночас в місцях проживання зубра проводиться надзвичайно загрозливе для них полювання. Зокрема в заказнику «Зубр» в Волинській області. Тут масово споруджені мисливські вежі для індивідуального та облавного полювання. Постійні облавні полювання в заказнику «Зубр» на оленів і кабанів не тільки лякали зубрів. Мисливці нерідко плутали зубрів з оленями. З вересня 2017 р. спеціальним законом, розробленим екологічними організаціями та підтриманим Міністром екології та природних ресурсів України Остапом Семераком, полювання в заказниках України заборонено. Однак полювання в заказнику «Зубр» тривають. Недавнім рейдом Київського еколого-культурного центру в заказнику були виявлені мисливські вежі. За скаргою КЕКЦ Інспекція у Волинській області перевірила заказник «Зубр» і нарахувала там 130 незаконних веж для полювання (див. тут). Екологічна інспекція у Волинській області виписала лісникам припис демонтувати всі вежі. 444842_1
Сучасні проблеми охорони зубра в Україні Динаміка чисельності великих тварин у Європі. На тлі інших країн своїми негативними трендами вирізняється Україна Зважаючи на те, що незаконне полювання є одним з найбільш загрозливих факторів для зубра, а також взятого під охорону Червоною книгою лося, вимагає виявлення та ліквідації мисливських вишок в місцях проживання виду, що на заповідних територіях реалізується державною екологічною інспекцією разом з Київським еколого-культурним центром.
Див. також:
Цуманську пущу перетворили на центр полювань.
Популяція зубрів на Львівщині збільшилася втричі, 2017 р.
Зубри на Вінничині, 2017 р. Рік зубра на Україні
Контопські зубри Заборонити полювання на лося в Україні!
Виїзд волонтерів ВВФ до зубрів з НПП “Цуманська пуща”, 01.2017
Візити школярів до Конотопських зубрів, 19- 25.01.2017 
Комерційний туризм на зубра до Берегометської популяції, 2015
Фотопленер “В долині карпатського зубра”, 18-19.02.2017 р. 
с. н.с. Національного історико-архітектурного музею “Київська Фортеця” Координатор Київського еколого-культурного центру Іван Парнікоза Бжезіна під Ельблогем 04.07.2018 р.

06.07.2018   Рубрики: Зубры, Новости