Перевірка РЛП Трахтемирівський”

19.10.2014 Дружиною охорони природи “Зубр”, в рамках кампанії “національним паркам – заповідність”, було здійснено інспектування регіонального ландшафтного парку “Трахтемирівський”. Для того щоб зрозуміти сучасну ситуацію, необхідно трохи торкнутися історії питання. В 90-ті роки, коли створювався регіональний ландшафтний парк “Трахтемирівський” в цієї території з’явилися нові хазяї.

Під виглядом охорони природно-заповідного об’єкту та зусиллями тодішнього голови ДУС І. Бакая Трахтемирів стрімко перетворювався на приватне мисливське господарство, в якому грубо нехтувалося закономірностями розвитку природних систем. Внаслідок цього на степових схилах керівництво парку почало висадки карпатських буків та смерек. На місці скіфського городища, всупереч його статусу пам’ятки археології, зведено палац, а по схилах горба висаджено сріблясті ялинки. Хазяї подбали й про мисливські забави: завдяки підкормці на території парку було штучно збільшено поголів’я кабанів. Результат цього не тільки їх розстріл з мисливських вишок, а й дестабілізація екосистем урочища внаслідок руйнівної діяльності такого поголів’я цих всеїдних тварин. Внаслідок цього майже знищені популяції пальчастокорінників, бульби яких викопали голодні кабани. Різко погіршилося епідеміологічне становище. Адже рештки вбитих під час полювань з автоматами кабанів скидалися просто в яри, де їх об’їдали лисиці. Не дивно, що чисельність цього основного переносника сказу різко зросла. Найбільш прикро, що коли Бакай втік з України, все в Трахтемирові залишилося по старому.

Адже вигнати з Трахтемирова колишніх співробітників Бакая теж не вдалося. Результат яскраво демонструє, що може зробити бізнес з цінною природною територією, яка вже натуральним шляхом поверталася до природного непорушеного вигляду. Станом на 2014 р. майже всі позитивні моменти створення і функціонування РЛП «Трахтемирівський» втрачено. Втративши свого ватажка – Бакая, його оточення почало «виживати», запустивши усі механізми витискання коштів з колишнього мисливського парку. Зокрема з використанням мешканців с. Григоровка в якості провідників налагоджено браконьєрство в парку на козулю та кабана. Усі залишені колись під натуральне заростання колишні поля розорано та засіяно технічними культурами з використанням хімікатів. Демонтовано та продано секції паркану, який колись оточував резиденцію. В запустінні стоять споруди колишньої бакаївської резиденції. Напіврозібрані загони для полювання. Великі комфортабельні вишки спалені навесні 2014 р. з метою звинувачення в цьому козаків, які намагалися відбити парк в так званого керівництва РЛП. В той же час невеликі вишки придатні для полювання все ж таки залишилися, а в самому парку постійно чути постріли мисливців. Місцеві ентузіасти бачили тут і індивідуальних мисливців і групи мисливців на номерах.

В 2009 р. було зроблено спробу зважаючи на добрий рівень збереженості тутешніх екосистем Середнього Подніпров`ї приєднати його до Канівського природного заповідника, що призначений охороняти еталонні екосистеми цієї частини України. Зазначимо, що багато видів рослин та тварин Трахтемирова на території сучасного Канівського природного заповідника не представлені. Втім розширити Канівський заповідник так і не вдалося. А наразі, коли заповідник позбавлено юридичної особи, доцільність реалізації попереднього сценарію є сумнівною. В умовах, що склалися потрібна політична воля для перетворення Трахтемирівського півострова (чи хоча б його частин, що входить до Черкаської області на національний природний парк. Для цього можна було б використати втрачену інфраструктуру Бакая. Втім створення такого парку вимагає контролю його відвідувачів, бо вже наразі до Трахтемирова потягнулися всі кому треба і не треба, а автомобілі, квадрацикли та мотоцикли завдають непоправної шкоди його нетривким екосистемам. Поновилися і запливи на випивку з Переяслава та Києва, внаслідок чого береги біля гори Батури вкриті сміттям. З усіма цими проблемами намагаються порадити лише місцеві ентузіасти, які прибирають сміття, перекривають дороги, так щоб вони стали недоступними для транспорту, рятують те що можна врятувати з місцевої історико-культурної спадщини. Але сили їх вкрай обмежені і самим Трахтемирів їм не порятувати.

Знайдені порушення =

При Бакаї було 2 великі мисливські вишки, та 5 мисливських середніх вишок. На даний час великі вишки та 3 для індивідуального полювання були спалені, також на території парка знаходяться: мисливський будинок Бакая ( не діє) з сауної, кухнею, гвинтокрильним майданчиком, та 2 діючих будинки для приїзджих мисливців. На території парку ведеться незаконне полювання, про що свідчять 2 діючих мисливських будинка, 2 вишки для полювання в районі урочища Коров’ячки, до яких ведуть накатані дороги та почуті нами постріли під час проведення рейду. Також нами були знайдені наступні порушення: масові самовільні рубки, катання на квадроциклах та мотоциклах, велика кількість багать та сміття, відсутність шлагбаунів та аншлагів. В літній час територія РЛП масово заставлена приватними пасіками, що знищують диких бджолиних.

Детальніше про парк в статті http://h.ua/story/204376/

06.12.2014   Рубрики: Идем в Европу-строим заповедность, Новости