Общественные организации Украины требуют от министра экологии О.Семерака снятия со своего поста и наказания за незаконные рубки директора Ужанского нацпарка Бирковича

Міністру екології та природних ресурсів України

Семераку О.М.

вул. Митрополита В. Липківського, 35

03035, м. Київ,

 

КОПІЯ:

Прем’єр-міністру України

Гройсману В.Б.

Кабінет Міністрів України,

вул. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008

 

 

Представників наукових й освітніх установ та

громадських екологічних організацій

 

Звернення

 

Щодо необхідності рішучих дій з боку Міністерства екології у вирішенні природоохоронних питань на прикладі ситуації в національному природному парку «Ужанський»

 

Шановний Остапе Михайловичу!

 

Відповідно до наказу від 20.07.2016 № 269 Міністерством екології та природних ресурсів України з 27 по 30.07.2016 р. була організована перевірка щодо можливих порушень природоохоронного законодавства в національному природному парку «Ужанський», в тому числі щодо обґрунтованості здійснених санітарних та інших рубок. Не будемо вдаватись в подробиці відносно дрібних та процедурних порушень, як то невідповідність Акта обстеження насаджень «Санітарним правилам в лісах України», входження до Комісії з обстеження представників місцевої (районної) влади, які не мають права втручатись в діяльність об’єкту загальнодержавного значення, плани відводів, що не відповідають фактичним рубкам тощо.

Ми звертаємо вашу увагу лише на кричущі порушення.  В 2015 році НПП «Ужанський» отримав ліміт від Міністерства екології на рубки формування та оздоровлення лісів в обсязі 2 270 куб.м. деревини. Проте, в ході перевірки було встановлено, що реальний обсяг цих рубок сягнув 10 017 куб. м деревини, що перевищує наданий ліміт більш ніж в 4 рази!!! Більше того, в першому півріччі 2016 року в НПП «Ужанський» було вирубано 589 куб.м деревини без жодних дозволів та лімітів з боку Міністерства екології та природних ресурсів.

Шановний Остапе Михайловичу, природоохоронна громадськість дуже здивована парадоксальною ситуацією в кадровій політиці Міністерства екології. З одного боку Міністерство фактично не реагує на цькування керівників національних парків, які стоять на твердих позиціях охорони природи, як то Русєв І.Т. в НПП «Тузловські лимани» або Пророчук В.В. в НПП «Гуцульщина», і фактично кинуло їх напризволяще в їхній боротьбі з місцевими браконьєрами, неофеодалами та охлократами. З іншого боку, Міністерство спокійно спостерігає за керівниками національних парків, які винищують природне надбання України і не вживає при цьому проти них жодних заходів.

Шановний Остапе Михайловичу, якщо ви дійсно прагнете навести лад в природоохоронній справі, а не імітувати цей процес, тоді вам доведеться проявляти рішучість та безкомпромісність у боротьбі з порушниками природоохоронного законодавства. В цьому випадку ви можете розраховувати на всіляку підтримку з боку громадських природоохоронних організацій, порядних та відданих справі науковців та інших небайдужих громадян України. Якщо ж ви плануєте перетворити боротьбу з браконьєрами та корупціонерами в природоохоронній сфері на такий собі безкінечний «Мінський процес», то це загрожує остаточним знищенням природи України, адже на відміну від зовнішньополітичної ситуації на Сході країни в питанні охорони природи в нас немає «лінії розмежування» та трьох ліній оборони, тому природа залишається беззахисною. Нерішучість або конформізм Міністерства щодо винищення природи України не лише підірве довіру до його керівництва, але й призведе до накопичення критичної маси громадських активістів, розчарованих діяльністю Міністерства, з відповідними практичними висновками.

Ми прекрасно розуміємо наскільки не просто Міністерству екології контролювати ситуацію в регіонах. Маємо нагадати вам, що до 2012 р. Мінприроди мало територіальні відділення в кожній області України. Проте, Закон України від 16.10.2012 № 5456-VI. “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні” позбавив Міністерство територіальних органів. Це призвело не до децентралізації, а до федералізації екологічної політики. В унітарних країнах наприклад, в сусідній Польщі, Міністерство довкілля має територіальні органи у воєводствах, а директори національних парків безпосередньо підпорядковані Міністру довкілля. Після Революції Гідності природоохоронна громадськість очікувала, що в першу чергу буде піддано ревізії зазначений вище Закон України від 16.10.2012 № 5456-VI Але минуло більше двох років, а нова влада пішла подальшим шляхом федералізації екологічної політики, що вилилось в жахливі наслідки неофеодалізму та охлократії, як результат безпрецедентне винищення лісів, бурштинова лихоманка та інші плоди слабкості екологічної політики. Нагадуємо, що згідно до стратегії сталого розвитку «Україна-2020» охорона природного середовища відноситься до вектору безпеки, тому будь-яка «децентралізація» тут недоречна.

Гадаємо, що в нинішніх умовах Міністерство екології має бути сильним та рішучим й діяти в межах закону максимально жорстко, без жодного популізму та загравання з тими лідерами територіальних громад або місцевої влади, дії яких направлені на порушення природоохоронної нормативно-правової бази та порушення прав всіх інших громадян України, що мають право на здорове довкілля, гарантованих ст. 50 Конституції України не залежно від регіону їхнього проживання.

У зв’язку з вищевикладеним закликаємо Вас:

1.      Звільнити з посади директора національного природного парку «Ужанський» Бирковича В.І.

2.      Провести аудит щодо нарахування збитків, нанесених державі через рубки поза лімітами, що проводились в 2015-2016 рр. в НПП «Ужанський» та звернутись у правоохоронні органи щодо порушення кримінальної справи за фактами незаконних рубок.

3.      Задля підвищення функціональності Міністерства екології та природних ресурсів підготувати зміни до законодавства України та внести до Верховної Ради законопроекти, які б виправили розвал екологічної політики держави після прийняття Закону України  від 16.10.2012 № 5456-VI та повернули б територіальні органи Міністерства екології в областях.

 

З повагою,

 

Барановський Б.О., канд. біол. наук., ст. наук. співр , голова еколого-просвітницького товариства “Кіммерія” м. Дніпро,

Манюк В.В., кандидат біол. наук, доцент Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, м. Дніпро.  

Парнікоза І.Ю., кандидат біологічних наук, Київський еколого-культурний центр, м. Київ

Роженко М. В., канд. біол. наук, Голова наукової ради Одеської ОО Всеукраїнської екологічної ліги, Одеська область.

Міронова Н.Г.,  доктор с наук, Хмельницького національний університет, м. Хмельницький

Русєв І.Т., доктор біол. наук, в.о. директора НПП “Тузловські лимани” , Одеська область.

Мудрак О.В., доктор с-г наук, голова Вінницького ОО Всеукраїнської екологічної ліги, м. Вінниця

Грицан Ю. І.  доктор біол. наук., професор, проректор з наукової роботи Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, м. Дніпро.

Черна В.І., доктор біол. наук, професор, Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет, м. Дніпро.

 Жуков О.В., доктор біол. наук, професор, Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончана м. Дніпро.
Вихристюк І. М., заступник директора НПП “Тузловські лимани”, Одеська область.

 Бурлаченко І. В., нач.відділу освіти та рекреації НПП “Тузловські лимани”, Одеська область.

Дімов В. В., нач.відділу охорони НПП “Тузловські лимани”, Одеська область.

Власенко О. М.,  в.о. голови  ТРГЕО “Відродження”, Одеська область.

Белан Владислав, молодший науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПН України, м. Київ.

Гадаєва Діана, керівник гуртка “Таємниці флори” Дитячого екологічно-оздоровчого центру, м. Київ.

Тернова Ю.В.  Голова ГО “Еколого-культурний центр ім.В.М.Гонтаренка”, Голова громадської ради при Біляївській РДА, Одеська обл.

Пірогова Ірина, голова Запорізької ОО Всеукраїнської екологічної ліги, м. Запоріжжя.

Горобець В.В.  Секретар громадської екологічної ради при Дніпропетровській ОДА, м. Дніпро.

Щеголєв Ігор, «Фонд захисту та відродження дикої природи» ім. І.І. Пузанова, Одеська область.

Бабченко Р.П., голова Донецької ОО  Всеукраїнської екологічної ліги, Донецька область.

Бурковський О.П голова наукової ради Донецької ОО Всеукраїнської екологічної ліги, Донецька обл.

Сілічьов О.С. Дніпропетровська ОО Всеукраїнської екологічної ліги, м. Дніпро.

Лобановський С.А., Дніпропетровська ОО Всеукраїнської екологічної ліги, м. Дніпро.

Фоміна Наталія, голова Черкаської обласної громадської екологічної ради, м. Черкаси

Листопад Олег, журналіст. м. Київ. 

Павлюк Ю. Ю., Донецька ОО «Екологічна Варта»,  Донецька обл..

Горнович Лариса, Київський еколого-культурний центр, м. Київ

Яцеленко Ольга, Київський еколого-культурний центр, м. Київ

Борейко В.Є., директор Київського еколого-культурного центру, м. Київ.

Ломакін П.І. голова Президії УТОП Дніпропетровської області, чл. громадської ради при Голові Дніпропетровської ОДА.

08.10.2016   Рубрики: Борьба за заповедность, Новости, Спасем украинский лес