Краса і жахіття Ужанського нацпарку–2

Коли потрапляєш поміж вікові буки, це дуже протверезвлює. Навіть двометровозросте людисько виглядає маціпуньою комахою поруч із стовбурами у кілька обхватів. Людей, які ухвалюють ключові для планети та країни рішення, в такі місцини, наприклад, в Ужанський національний природний парк (НПП), треба приводити регулярно. Щоб вони правильно усвідомлювали роль та місце гомо сапієнса у цьому світі і мали збереження довкілля серед пріоритетів.

На фоні вікових велетнів Ужанського НПП людиська виглядають комахами. Фото надане Українським товариством охорони птахів

Таких знакових локацій, як Ужанський – на пальцях перелічити. І не тільки в Україні – в Європі. Недарма ж праліси Ужанського та ще шести українських заповідників та нацпарків ЮНЕСКО включило до об’єкту світової спадщини «Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи».

ЮНЕСКО включило праліси Ужанського парку до об’єкту світової спадщини «Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи». Фото надане Українським товариством охорони птахів

Тому увага до Ужанського – надзвичайна. І кожна рубка тут сприймається притомними людьми як катастрофа всесвітнього масштабу. Як от оця, свіжа, поблизу села Стужиця. Судячи з усього – абсолютно незаконна.

Проблемна рубка в буковому лісі. За даними екоактивістів, це ділянка Ново-Стужицького ПНДВ (природоохоронне науково-дослідне відділення) Ужанського НПП. Фото екоактивста Владислава Каменци

За даними екоактивістів, знищено понад шість гектарів букового лісу. Тридцять відсотків (30%!) пнів мають діаметр понад один метр, а деякі сягають і півтора метри. Тобто вік цих дерев – від 150 до 300 років. Відведення лісосіки на цій території не здійснювалося. Зафіксовано також, поодинокі (поки що) пні, на ділянці, яка безпосередньо прилягає до ще ціннішої ділянки – пралісу

«Рубки тут ведуться не перший день, – говорить місцевий екоактивіст Владислав Каменца, – тут пиляють починаючи з 2018. Було навіть кримінальне провадження. Однак, поліціянти його закрили. Тепер їхню діяльність розслідує ДБР та внутрішня безпека поліції. Також зараз там працює Державна екологічна інспекція».

А що скаже екоінспектор?

Державна екологічна інспекція – частий гість у парку. Частий, тому що крім планових перевірок, доводиться приходити за дорученням правоохоронних органів та скаргами небайдужих громадян. У відповідь на запит нашої редакції щодо результатів роботи ДЕІ в Ужанському НПП, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Олександр Балега повідомив, що його підлеглі змушені були перевіряти парк вісім разів протягом останніх п’яти років (наводимо повний текст відповіді в кінці публікації).

ОСОБЛИВО ВРАЖАЮТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ДВОХ ПЕРЕВІРОК: У ТРАВНІ ТА У ВЕРЕСНІ 2018.  ІНСПЕКТОРИ ВИЯВИЛИ РУБКИ, ЗБИТКИ ВІД ЯКИХ ПЕРЕВИЩИЛИ 1,3 МЛН ГРН. У ВЕРЕСНІ ОРІЄНТОВНИЙ РОЗМІР ШКОДИ, ЗАПОДІЯНОЇ ЗАПОВІДНІЙ ПРИРОДІ, ТРОХИ СКРОМНІШИЙ – У  ПОНАД 450 ТИС. ГРН.

Інші перевірки не показали таких шалених збитків. Хоча, на мою думку, могли би. Показали, що керівництву парку є що приховувати. Бо з якого б іще дива адміністрація парку усіляко саботувала ці перевірки. Знову дивимося відповідь Закарпатської ДЕІ.

У жовтні 2016 та у червні 2017 адміністрація Ужанського НПП не допустила екоінспекторів до перевірки. Причому у 2016 було зірвано роботу цілої комісії (для об’єктивності залучали інспекторів з Волинської, Рівненської, Львівської областей).

У серпні 2017 «адміністрацією Ужанського НПП зосереджено роботу по затягуванню перевірки, підготовці наказів для комісійного виїзду на проведення натурної перевірки та з’ясування обставин із громадянами заявниками…». Одним словом, мав місце саботаж, перевірка не відбулася.

У квітні 2018 екоінспектори виявили «пні від зрубаних дерев різних порід». Але нарахувати збитки не змогли. Працівники парку заявили, що то не їхня територія. Але показати правильні межі свого Ново-Стужицького ПДНВ не змогли. Бо ці межі – чомусь – не винесено в натуру, межеві знаки відсутні. Інспектори роблять припис з вимогою такі межі встановити. Але директор (на той час) парку Віктор Биркович ці вимоги не виконав. Двічі екоінспекція намагалася отримати від пана Бирковича якісь пояснення, але – марно.   Тож, оскільки припис – документ доволі серйозний, і за його ігнорування передбачена адміністративна відповідальність, ДЕІ передала справу врешті-решт до поліції.

У серпні 2018 працівники парку відмовилися надавати свої особисті дані, через що інспектори не змогли скласти документи про притягнення винних до відповідальності. А перевірку вирубки біля с. Вишки вдалося провести тільки завдяки підтримці оперативно-слідчої групи Великоберезнянського відділення поліції.

Додайте ще постійні погрози на адресу екоінспекторів з боку агресивних і часто нетверезих громадян, які наче за командою досвідченого диригента з’являлися у місці майбутньої перевірки. Тож зрозуміло, що нормально зробити свою роботу інспектори навряд чи могли.

І щуку кинули у річку

Місяць тому у директора парку Віктора Бирковича закінчився контракт. Не дивно, що керівництво Мінекоенерго цей контракт не стало продовжувати. Дивно інше. Що при таких «фокусах» і результатах роботи Бирковича достроково не звільнили. Ще дивніше, що призначений міністерством виконувач обов’язків директора парку так і не зміг приступити до виконання своїх обов’язків.

Наказ про призначення Василя Пацканя в.о. директора Ужанського НПП. Команда старого директора досі не допускає В. Пацканя до виконання обов’язків

Дивно й те, що міністерство спокійно дивилося, як вірний своєму шефу заступник директора призначив Бирковича… завідувачем відділу рекреації парку.

Може не знали? Так у статті Жахіття та краса Ужанського нацпарку ми розповіли про загрози цінним природним ділянкам Ужанського національного природного парку і про усе, що там творилося протягом останніх п’яти років. Зокрема, ми оприлюднили заяви активістів із Закарпаття та фахівців Всесвітнього фонду природи про виявлені ними рубки у різних зонах парку. А також повідомили про звільнення провідних науковців парку, які виступали проти проведення таких рубок. У статті наведені результати перевірок, які проводилися комісією Мінприроди. Комісія знайшла значні порушення у роботі парку, і теж виявила незаконні рубки. Усе підтверджено фотокопіями документів, фотографіями та відеозаписами.

Ці рубки й звільнення сталися у період, коли парком керував пан Віктор Биркович. Який був одночасно власником приватного деревопереробного підприємства, про що свідчить його декларація.

Про катастрофічний стан справ у парку неодноразово писали активісти неурядових організацій, зокрема, директор Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) Володимир Борейко. Адміністрація парку вимагала через суд визнати поширену Центром інформацію про негаразди у парку недостовірною. Але обидва суди – і першої інстанції, і апеляційний – завершилися на користь екоактивістів. 19 вересня 2019 апеляційний суд відмовив парку у задоволенні позову про визнання інформації КЕКЦ недостовірною і постановив:

  • 1. Апеляційну скаргу Ужанського національного природного парку залишити без задоволення.
  • 2.Рішення Великоберезнянського районного суду (першої інстанції) від 07 травня 2018 року залишити без змін.
  • 3.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів із дня складення повного судового рішення шляхом подачі скарги безпосередньо до Верховного Суду (Скарга подана не була – О.Л.).

Ось посилання на рішення суду: http://reyestr.court.gov.ua/Review/84611025

Крапки на «і» розставлені. Тож чекаємо на рішучі дії Мінекоенерго або принаймні на притомний коментар, який ми наполегливо просили надати, але так і не отримали.

Епоха корупції має закінчитися. А задекларована у передвиборчій програмі президента Володимира Зеленського обіцянка зберегти ліси Карпат має виконуватися.

Відповідь ДЕІ на запит GreenPost

Олег Листопад, GreenPost http://greenpost.press/2020/01/08/krasa-i-zhahittya-uzhanskogo-naczparku-2/?fbclid=IwAR3ieHNn10nkYoIoUiVqlqVNrqMwoQLDDGnH69ddL0Us65ifQ8g0mYOH8A0

09.01.2020   Рубрики: Борьба за заповедность, Новости, Спасем украинский лес