Письмо КЭКЦ в Черкасскую гособлприроду об охране вековых деревьев

Начальнику Державного
управління охорони
навколишнього природного
середовища в Черкаській області

Шановний п. Начальнику!

У 2009 р. Київським еколого-культурним центром разом з Держслужбою заповідної справи Мінприроди України проводилась всеукраїнська інвентаризація найстаріших дерев. У ході цієї роботи в Черкаській області були виявлені наступні порушення Закону України “Про природно-заповідний фонд України” у частині охорони вікових дерев, а також такі неточності.

1. Дуб М. Залізняка, с. Буда, Чигиринський р-н, заповіданий. Невірно зазначені у Вашому листі вік і охоплення дерева. Реальний вік – 1000 років, охоплення 8,60 м. Біля дуба немає огородження і охоронного знаку. Зважаючи на унікальну цінность дуба біля нього варто установити громовідвід (про це також сказано в додатку до Наказу Мінприроди № 522 від 05.10.2009 р. “Про збереження вікових дерев”.

Крім того нами були відзначені наступні грубі порушення – змагання з дереволазання на дубі Залізняка, а також обдирання його кори екскурсантами, які вважають її лікувальною і жують.

2. Дуб Шевченко в с. Прохорівка Канівського району, заповіданий. Вік 700 років. Немає охоронного знаку.

3. Сосна Гоголя в с. Прохорівка Канівського району, заповідана. Вік 300-350 років. Немає охоронного знаку.

4. Кириков дуб, Яснозорське лісництво, Черкаський р-н. Вік 700 років. Немає огородження, охоронного знаку. Пломба в дуплі висипалася. Дерево може загинути. З представленого Вами кадастру не зрозуміло, заповідане це дерево чи ні.

5. Дуб Шевченко, с. Моринці, Шевченківське лісництво, Звенигородський р-н, заповіданий. Вік 1000 років. Немає охоронного знаку, дерев’яна огорожа розвалилася. Через унікальну цінність дерева слід біля нього установити громовідвід (про це також сказано в додатку до Наказу Мінприроди № 522 від 05.10.2009 р.).

6. Дуб Шевченко-1 у с. Будище Звенигородського р-на, заповіданий. Знаходиться в яблуневому саду. У Вашому листі невірно зазначені його охоплення і вік. Реальний вік – 1000 років, охоплення 8,40 м. Немає охоронного знаку. Через величезну цінність дерева варто установити нову огорожу, що цілком виключить підхід туристів до дерева, а також громовідвід.(Про це сказано в додатку до Наказу Мінприроди № 522 від 05.10.2009 р.).

7. Дуб Шевченко-2 у с. Будище Звенигородського р-на. Заповіданий. Знаходиться в яблуневому саду. У Вашому листі невірно зазначені його обхват і вік. Реальний вік – 900 років, обхват 7,50 м. Ні огородження й охоронного знака. Через величезну цінність дерева варто установити нову огорожу, що цілком виключає підхід туристів до дерева, а також громовідвід.(Про це сказано в додатку до Наказу Минприроды № 522 від 05.10.2009 р.).

8. Дуб Шевченко-3 у с. Будище Звенигородського р-на. Росте за ставком біля дамби на відстані 200 м від яблуневого саду. Охоплення 8,50 м, вік 1000 років. Дотепер не заповіданий. Згідно наказу Мінприроди № 522 від 05.10.2009 р. його потрібно терміново оголосити ботанічним пам’ятником природи, відгородити, поставити охоронний знак, установити громовідвід і закрити дупло. Київський еколого-культурний центр готовий підготувати клопотання й обгрунтування на заповідання цього унікального дерева.

9. Груша Шевченко, с. Мошни, Черкаського району. Була заповідана, але спиляна невідомими людьми в 1980-х роках.

10. Циганський дуб, с. Зелена Діброва, Городищенський р-н, росте на відстані 100 м від села. Охоплення 5,20 м, вік 600 років. Не заповіданий. Київський еколого-культурний центр готовий підготувати клопотання й обгрунтування на заповідання дерева.

11. Дуби Правди, м. Звенигородка, біля поліклініки, д.3, пров. Леніна. По кадастру записано 4 заповіданих дуби. Реально є тільки два, один із яких місцевий хазяїн ділянки хоче спиляти. Дуби не обгороджені, немає охоронних знаків.

12. Дуб Б. Хмельницького с. Виграїв Корсунь-Шевченківського р-на, Різаний яр. Дуб не був заповіданий, був підпалений місцевою молоддю в 2000 р. і згорів. Мав вік близько 700 років.

Фотографії цінних дерев і їх опис є на нашому сайте www.ecoethіcs.ru фотогалерея “Найстаріші дерева України. Черкаська область”.

Висновки. У Черкаській області зосереджена найбільша в Україні кількість (4) з дев’яти дубів, яким 1000 і більше років.. Разом з тим відношення до цих унікальних дерев неуважне, практично усі вони не мають охоронних знаків, огороджень, немає громовідводів. Дерева не поліковані, частина з них дотепер не заповідана (1000-річний дуб у Будищах.). Усе це загрожує загибеллю цим унікальним пам’ятникам природи і культури.

У зв’язку з вищевикладеним просимо вжити діючих заходів по усуненню відзначених недоліків, а також домогтися заповідання третього дуба в с. Будище і Циганського дуба в с. Зелена Діброва, і Кирикова дуба (якщо він не заповіданий).

Про вжиті заходи просимо повідомити.

Директор КЭКЦ В.  Борейко

24.11.2009  Метки:   Рубрики: Документы и статьи